РЕКОРДНИ 20.000 НОВОЗАРАЗЕНИ СО КОВИД-19 ЗА ЕДЕН ДЕН ВО БРАЗИЛ

/

Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани речиси 20.000 нови случаи на зараза со коронавирус, што е рекорден број заболени лица за едно деноноќие во таа земја, пренесува Плусинфо.

Потврдени се и 888 нови смртни случаи, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Досега во Бразил вкупно заразени со ковид-19 се 291.579 луѓе, а починати речиси 19.000 лица.Администрацијата на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро одобри вчера употреба на хлороквин, лек против маларија, кој неговиот американски колега Доналд Трамп го промовираше како терапија за новиот коронавирус.

Претходна статија

ПРИВАТНИТЕ СТОМАТОЛОЗИ БАРААТ ПОВИСОКА КАПИТАЦИЈА

Следна статија

(ВИДЕО) ПАЃАЛ ГРАД ВО ОБЛИК НА КОРОНАВИРУС: ПАНИКА МЕЃУ ГРАЃАНИТЕ, НО ЕКСПЕРТИТЕ ИМААТ ОБЈАСНУВАЊЕ

Најново од Вести