РС Македонија: ЕУ нè лаже, ние сме совршени! Софија: Дела, а не омраза (3)

//

Идентитет, јазик и фалсификати

Бугарските власти постојано повторуваат дека никој не го негира, ниту има намера да спори за современиот идентитет на граѓаните на Северна Македонија. Но, поранешниот македонски министер за надворешни работи и актуелен министер за европска интеграција, Никола Димитров, употреби агресивна реторика против Бугарија, тврдејќи дека никој нема право да му каже како да се чувствува. Тој, како и другите политичари во РСМ, секоја своја изјава ја започнува со тоа како Бугарите сакаат да им го одземат јазикот, идентитетот итн.

Фалсификувањето на минатото е главниот проблем во билатералните односи. Тука има илјадници примери. Последниот од нив е од пред една недела, кога стана јасно дека македонските власти уништиле споменик на бугарските војводи во селото Клепач, во близина на Прилеп. Селото останува во историјата со фактот дека во 1904 година таму херојски загинал војводата Велко Скочивирчето (Скочивирски) со целата негова чета. Но, денес овој споменик е заменет со нов, на кој се променети идентитетот на загинатите во борбата и нивните презимиња.


РСМ не престанува да ја обвинува Бугарија дека сака да го промени нивниот идентитет, но не бега од промена на идентитетот на луѓето од минатото, кои јасно изјавиле дека се Бугари.

Овој етноцид против Бугарите трае 75 години. Официјално истиот е легализиран со следнава наредба од 7 мај 1946 година, во која се вели: „За последен пат е наредено да се уништат сите натписи, имиња и други ознаки на згради, споменици и цркви, на бугарски јазик. Внимателно прегледајте ги сите цркви и отстранете ги сите табли и плакати што се закачени на црквите, како и сите предмети што се внатре во црквите и се напишани на бугарски јазик. Во исто време, се препорачува на свештенството на Божествената Литургија, и во црквите и надвор од нив, да не се осмелуваат да го Евангелието, или какви било други молитви, на бугарски јазик … “.

Европски притисок или повик за реформи и промени

Како главен аргумент за неподготвеноста да се градат добрососедски односи, властите во Скопје погрешно ги протолкуваат повиците на европските политичари да најдат решение за спорот меѓу Бугарија и Скопје. Според нив, се работи за притисок врз Бугарија, а не за исполнување на потребните критериуми за членство.

Пример во оваа насока беше реакцијата на Скопје на изјавата на државниот секретар за европски прашања на Португалија Ана Паула Закаријас, која повика на почитување на позицијата на Бугарија за ПЦМ и да не се внеуваат несогласувања во ЕУ.

„Ова е многу тешка дебата, особено за Бугарија, поврзана е со историјата, културниот идентитет на двете земји, како и нивната идна соработка. Во моментов, тие работат на нешто како патоказ за да им помогнат да работат заедно, и за Бугарија да има гаранции дека кога Северна Македонија ќе се приклучи на ЕУ, работите ќе се одвиваат непречено. Северна Македонија помина низ тешки преговори со Грција – таа си го смени името на земјата. Но, тоа е многу тешко, бидејќи е поврзано и со Бугарија како култура и јазик. Очигледно е поврзано со јазикот на Северна Македонија, кој некогаш бил дел од бугарскиот јазик и културните димензии на двете земји“.

Оваа изјава предизвика бројни коментари од политичарите во РС Македонија.

Премиерот Зоран Заев тогаш вети дека Министерството за надворешни работи ќе изврши проверка за тоа колку е автентична изјавата на Ана Паула Закаријас“.

РСМ ја користи секоја можност за црна кампања против Бугарија. Таков беше случајот со словенечкиот „институт“ ИФИМЕС, кој ја претстави бугарската држава и германската канцеларка Ангела Меркел како почитувачи на Третиот рајх. Друг случај се однесуваше на еден неписмен „нон-пејпер“, што се појави само пред еден месец.

Поранешниот македонски претседател Бранко Црвенковски рече дека Бугарија сака да ги постигне целите на Втората светска војна, а поранешниот македонски амбасадор во Софија го нарече претседателот Румен Радев-бугарскиот Милошевиќ. Нема разлика во однесувањето на опозицијата, која е горда што член на нејзиниот подмладок држи вулгарен говор против Бугарките.Дискриминација и права на Бугарите

Без да се потсетуваме на масакрот врз илјадници Бугари во 1945 година и прогонот на други стотици илјади, ќе споменеме само неколку случаи од последните десет дена. На распит во дисциплинска комисија во Министерството за надворешни работи на РСМ, бил македонски дипломат „поради опасни бугарски дејствија“, а заклано пиле било оставено пред вратата на друг дипломат, кој јавно изјавил дека за време на пописот ќе се напише Бугарин.

За се е виновна Софија

Недостатокот на напредок во започнувањето на преговорите за РСМ со ЕУ, властите во Скопје го објаснуваат со недостаток на влада во Бугарија. Македонскиот претседател Пендаровски и министерот за надворешни работи Османи велат дека во Софија се виновни за се, бидејќи таму нема легитимна влада. Сепак, тоа не го спречува еврокомесарот за проширување, како и другите европски дипломати, да одржуваат редовни состаноци и во Софија и во Брисел.

Обвинувањата на Скопје за недостаток на партнери во Софија изгледаат во најмала рака чудни, бидејќи РСМ нема амбасадор во Софија од април 2020 година.

Исто така, необјасниво е зошто властите во Скопје веќе три години одбиваат да испратат белешка до ООН, со што станува јасно дека тие немаат ниту територијални ниту малцински претензии кон нас.

Како и да е, Бугарија ќе ги вложи сите напори РСМ да се приклучи на ЕУ, но крајниот резултат зависи од политичката волја на властите и опозицијата во Скопје.

Крај

РС Македонија: ЕУ нè лаже, ние сме совршени! Софија: Дела, а не омраза (2)

РС Македонија: ЕУ нè лаже, ние сме совршени! Софија: Дела, а не омраза (1)Претходна статија

Нема поубав ден од 11 октомври за горење бугарски пасош

Следна статија

До крајот на октомври нова рунда разговори Скопје-Софија

Најново од Анализи & Коментари