|

Си-Ен-Ен: Жената која го обвини Бајден за сексуално вознемирување побегна во Русија

Поранешна службеничка која го обвини американскиот претседател Џо Бајден за сексуален напад, пребегна во Москва и зборуваше за руските државни медиуми на прес-конференција која траеше неколку часа, јавува Си-Ен-Ен.

За време на претседателската трка во 2020 година, Тара Рид го обвини тогашниот кандидат Бајден дека сексуално ја вознемирувал и ја нападнал, додека работела во неговата канцеларија во Сенатот во 1993 година.

Бајден ги негираше нејзините тврдења, а ниту еден поранешен соработник на Бајден не посочи дека некогаш биле сведоци или слушнале за каков било вид сексуална злоупотреба во неговата канцеларија во Сенатот.

Во интервју за „MSNBC“ во 2020 година, Бајден рече дека тоа никогаш не се случило.

По неколку години, Рид се појави во Москва во вторникот, каде седеше до осудената шпионка на Кремљ, Марија Бутина и одговараше на прашања од руските државни медиуми.

Рид рече дека одлучила да дојде во Русија по смртните закани што ги добила оваа година, откако ги повторила нејзините наводи за Бајден и на Твитер напишала дека е подготвена „да сведочи под заклетва пред Конгресот доколку тоа биде побарано“, пишува медиумот.

„Кога излегов од авионот во Москва, за прв пат по долго време се чувствував безбедно. Тоа не се случи во мојата земја“, рече Рид.

Слични Објави