Собранието стартуваше и без кворум и без опозиција

//

Собранието вчера ја одложи пленарната седница за Законот за јазиците и за изборот на новите уставни судии затоа што немаше кворум. Во собраниската сала беа присутни само 52 пратеника, а за поминување на Законот за јазиците и за изборот на уставните судии се потребни 61 глас „за“. Ова е практично прва пленарна седница во новата година, која започна и со немање кворум за работа, но и со одлука на опозицијата да не се враќа во Собранието . Од извори од парламентарното мнозинство ни рекоа дека мнозинството во Собранието е совршено стабилно, само дека не било најавено дека денеска ќе се гласа… (Прочитајте го целиот напис овде)Претходна статија

Џеф Безос- најбогат човек на денешницата

Следна статија

„Данас”: САД не му даваат виза на началникот на Генералштабот на српската армија

Најново од Вести