СОПСТВЕНИЦИТЕ НА УГОСТИТЕЛСКИТЕ ОБЈЕКТИ ВО ПРИЛЕП СЕ ПОДГОТВУВААТ ДА ГИ ОТВОРАТ СВОИТЕ ЛОКАЛИ

//

Над 80 угостителски објекти во прилеп со 500 вработени наголемо се подготвуваат да ги отворат ресторантите пицериите кафичите и летните тераси по строгите владини мерки поради ковид 19, јавува Канал 5.

Од Здружението на угостители велат дека сите објекти се дезинфицираат . А, се прави нова распределба на масите и столовите за се запази растојанието.

Тоа пак одзема простор, така што вкупниот капацитет за над 5000 посетители во кафичите ресторантите пицериите и во другите објекти посетители ќе биде намален на близу 2500.

Во ублажување на финансиските потешкотии кои произлегоа од дваи пол месечното не работење велат од здружението помогнале и локалните власти.Прилепските угостители тврдат дека ќе се спроведат и сите правила за соодветна заштита кои ќе бидат доставени од страна на надлежните здравствени институции. Носењето на заштитни маски и на персоналот и на гостите ќе биде задолжително.Претходна статија

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: АКО СИ ВО ДРЖАВЕН КАРАНТИН И САКАШ ДА ОДИШ ВО ДОМАШНА ИЗОЛАЦИЈА САМ СИ ГО ПЛАЌАШ ТЕСТОТ

Следна статија

ВЛАСТА ТВРДИ ДЕКА ГО ИМА ПОД КОНТРОЛА КОРОНАВИРУСОТ, А МАКЕДОНИЈА Е НА ВРВОТ СО СМРТНИ СЛУЧАИ

Најново од Вести