|

СОВЕТНИКОТ НА МАКРОН ЗА ЕВРОПСКИ ПРАШАЊА БОНЕ: ПАРИЗ МОЖЕ ДА ЈА ПОВЛЕЧЕ БЛОКАДАТА ЗА МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА

Париз би можел да ја повлече блокадата на пристапните преговори со Македонија и Албанија изјави за “Франкфуртер алгеманје цајтунг” cоветникот на Макрон за европски прашања Клемент Боне.

Според него тоа би се случило веднаш откако ќе бидат усвоени реформите  на процесот за проширување. Единствено на што ке продолжи да инистира Франција е двете земји Македонија и Албанија заедно да го започнат процесот бидеки со тоа ќе се гарантира стабилноста во регионот, вели советникот во Елисејската палата . Ваквиот пресврт Боне го објаснува со новата ситуација по брегзитот и потребата за нова политика која ќе ги обединува членките на Унијата.

Боне додава уште дека по напуштањето на ЕУ од страна на Велика Британија, Франција сака да се фокусира повеќе на исток.Слични Објави