СРЕДА НЕРАБОТЕН ДЕН ЗА РОМИТЕ

/

Среда е неработен ден за припадниците на ромската заедница во државата, информираат надлежните.

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РСМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 8 април 2020 година (среда), Меѓународниот ден на Ромите е неработен ден за граѓаните припадници на ромската заедница во Република Северна Македонија.

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на граѓаните припадници на ромската заедница во Република Северна Македонија им го честита Меѓународниот ден на Ромите.Извор: Кумановскимубаети

Претходна статија

МИЦКОСКИ ЗА ПОМОШТА ОД УНГАРИЈА: ПРИЈАТЕЛИТЕ СЕ ПОЗНАВААТ ВО ТЕШКИТЕ МОМЕНТИ

Следна статија

МАКЕДОНСКИТЕ ПЧЕЛАРИ СО ПРЕКРАСЕН ГЕСТ ПОГЛЕДНЕТЕ КОМУ ЌЕ ДОНИРААТ МЕД

Најново од Вести