|

Светска програма за храна: Сè потешко се наоѓа храна во Украина

Светската програма за храна предупредува дека станува сè потешко да се најде храна во Украина бидејќи војната продолжува и дека луѓето се принудени да прибегнуваат кон екстремни потези поради таа причина.

Украина, земја со 44 милиони жители, останува без храна, а организацијата проценува дека 45 отсто од луѓето во земјата се загрижени дали ќе има доволно храна, пренесуваат медиумите.

Од оваа организација наведуваат дека синџирот на снабдување со храна во земјата е прекинат. Портпаролот Томсон Феар рече дека системите за храна на десетици милиони луѓе заробени во Украина се распаѓаат.

„Светската програма за храна проценува дека секој петти човек во Украина денес веќе користи стратегија за справување за да добие храна. Станува очајно. Очајните времиња бараат очајни мерки. Ги намалуваат порциите на храна. Го намалуваат бројот на оброци што ги консумираат. Возрасните ги жртвуваат оброците за децата да имаат што да стават во стомакот“, рече тој.

УНИЦЕФ соопшти дека 4,3 милиони деца, повеќе од половина од детската популација во земјата, се раселени од почетокот на руската инвазија.

Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на ОН, која ги документира воените жртви, соопшти дека од 1.080 лица за кои се знае дека биле убиени, 78 биле деца.

Хуманитарните агенции се справија со немилосрдното руско бомбардирање што уништи станбени населби, цивилна инфраструктура, повеќе од 70 здравствени установи, аеродроми и мостови, пренесуваат агенциите.

Феар рече дека супермаркетите се празни, а магацините без резерви на храна. Тој посочи дека семејствата во погодените подрачја имаат поголеми проблеми со наоѓање храна, особено во градот Мариупол во источна Украина, кој речиси е срамнет со земја.

„Недостигот на пристап до областите погодени од конфликтот и недостатокот на хуманитарни партнери на терен се најголемите пречки за обезбедување спасувачка помош за семејствата во Украина. Во опкружениот град Мариупол исчезнуваат и последните резерви на храна и вода. Откако беше опколен на 24 февруари, не беше пуштена хуманитарна помош во градот“, додаде тој.

Тој рече дека организацијата распоредила доволно резерви на храна за да им помогне на три милиони луѓе во Украина за еден месец. Тој рече дека агенцијата има резерви на храна во неколку области во земјата во очекување на ескалација на борбите во поголемите градови.

Извор: Темите

Слични Објави