ТАЧИ: ПРЕДЛОГОТ НА АХМЕТИ ЗА ПРЕМИЕР АЛБАНЕЦ НАЈМНОГУ НЀ ПОТЦЕНУВА НАС АЛБАНЦИТЕ

/

„Јас сум имал директни политички конкуренти со кои сум се „тепал“ со децении. Почнувајќи од Глигоров до Црвенковски. Сега од оваа политичка дистанца многу ги ценам двајцата и сакам и мене така да ме ценат. Во мојата кариера имав многу политички јаки изјави, можеби другите ги толкуваа како непромислени, но успеав по таа заслуга да одржувам мир, или сите можни конфликти да ги менаџираме со многу мали последици. Мислам дека политичките партии на Македонците му даваат значење на Ахмети и ви се молам да не се занимавате со таа глупава идеја, тој се бори за својата лична кожа. Најмногу не потценува нас Албанците кога вели премиер Албанец, тоа е билошка категорија. Таква категоризација е како во 15 век“, изјави лидерот на ДПА Мендух Тачи во емисијата „Утрински брифинг“ на „Слободна тв“.

Претходна статија

ВО ВЕЛЕС Е ОТВОРЕНА НАРОДНА КУЈНА

Следна статија

(ВИДЕО) СРПСКИ СВЕШТЕНИК НАПАДНА ПОЛИЦАЈЦИ ЗА ДА СПАСИ ДЕМОНСТРАНТ

Најново од Вести