Телефонски разговор Радев-Фиала: Чешката република со поддршка за влезот на Бугарија во Шенген зоната до крајот на годината

/

Бугарскиот претседател Румен Радев разговарал телефонски со премиерот на Чешката Република Петар Фиала, кој претседава со Советот на Европската унија (ЕУ), соопштуваат од прес-службата на шефот на државата, пренесува БТА.

Во разговорот Петар Фиала ја потврдил поддршката за Бугарија и Романија за прием во Шенген без натамошно одлагање. Чешкото претседателство со Советот на ЕУ продолжува до крајот на годината, а еден од главните приоритети е проширувањето на Шенген зоната.

Бугарскиот претседател го поздравил конструктивниот пристап на чешкото претседателство на оваа тема и изразил очекување за позитивен резултат за пристапување на Бугарија во Шенген зоната до крајот на годината.„Наодите од инспекциите кои неодамна се одржаа на покана на Бугарија и Романија беа позитивни и ја потврдија нашата подготвеност за пристапување“, рече Румен Радев.

Петар Фиала ги потврдил успешните резултати на Бугарија од двете посети и ја објави целосната поддршка на чешкото претседателство за истовремен прием на Бугарија, Романија и Хрватска во Шенген зоната до крајот на годината.

Претходна статија

ВМРО-ДПМНЕ: Енергетскиот систем е пред колапс, а директорот на ЕСМ и на МЕПСО земаат плата по 1700 евра месечно

Следна статија

Во Бугарија сообраќајка на полициско возило и комбе со мигранти, еден полицаец се бори за живот

Најново од Вести

Историскиот музеј во Благоевград ќе претстави две монографии, за ВМРО и за улогата на активните жени во бугарските заедници во Македонија и Одринска Тракија

Во Регионалниот историски музеј – Благоевград денеска ќе бидат претставени две монографии на д-р Елена Александрова,