|

„Тоа е руско варварство“: Објавена мапа од сите градови кои се бомбардирани во Украина

Во текот на ноќта руските сили ги бомбардираа речиси сите поголеми украински градови. На интернет беа објавени снимки како и мапа од нападот на која се прикажани погодените градови.

The map of the russian night massive attack on Ukraine. March 9. 2023. #StandWithUkraine pic.twitter.com/EcgREbNpua

— Iuliia Mendel (@IuliiaMendel) March 9, 2023

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба ги опиша нападите врз Украина како „чисто руско варварство“.

„Русија изврши масовен напад со проектили и беспилотни летала врз Украина во текот на ноќта, што резултираше со загуба на животи и оштетување на цивилната инфраструктура. Нема воена цел, чисто руско варварство. Ќе дојде ден кога Путин и неговите соработници ќе одговараат пред специјален трибунал“, напиша тој.

Цел на нападите беа Киев, Харков, Одеса, Лавов, Запорожје, Житомир, Миколаев, Днепар, …

 

Слични Објави