|

(Видео) Катастрофални поплави во Норвешка, парализиран сообраќај, илјадници луѓе евакуирани

Норвешка евакуира илјадници луѓе бидејќи реките се искачија на највисоко ниво во последните 50 години, а домовите и деловните објекти беа потопени или ги однесе порој. Главните патишта беа затворени, а железничките услуги беа прекинати во големи делови на јужна Норвешка бидејќи реките се излеаја од своите корита.

#Extreme weather #Hans in #Norway

A red warning has been issued for #rain #floods & #landslides
Several roads in #Oslo area closed.#Train traffic between Lillestrøm and #OsloAirport is closed due to flooding.
Between 80 and 100 mm of rain is expected in 24 hours@vgnett pic.twitter.com/OwOfXLcwiU

— Maqsood Asi (@MaqsoodAsi) August 7, 2023

Властите предупредија на дополнителни поплави, кои би можеле да следуваат во наредните денови бидејќи водата се движи кон ниските крајбрежни региони.

Округот Инландет, една од најтешко погодените области во Норвешка, рече дека многу луѓе биле изолирани од поплавите и службите за итни случаи можеби нема да може веднаш да стигнат до сите на кои им е потребна. „Ние сме во вонредна состојба од национални размери“, соопшти градоначалникот на Инландет, Ауд Хов.

Stormy weather causes #flood in southern #Norway pic.twitter.com/enhwuH303s

— Brett Murphy (@bmurphypointman) August 9, 2023

Владата во средата одлучи да мобилизира повеќе хеликоптери за да учествуваат во евакуацијата, изјавија за „ТВ2“ од Министерството за правда и јавна безбедност. Норвешките власти соопштија дека досега нема пријавени смртни случаи.

Mobile home smashes into bridge amidst devastating floods in Norway #NorwayFloods #BridgeCollapse pic.twitter.com/ME46l3dZiG

— Prem Prakash Rai (@iampremrai) August 9, 2023

Силен ветер, силен дожд и лизгање на земјиштето ги погодија Финска и Шведска во последните денови.

Слични Објави