Влада: 30 денари од вакциниран пациент е новата стимулација за матичните лекари

/

Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 122-ра седница донесе одлука за еднократна финансиска награда во висина од 30 денари по пациент за матичните лекари доколку достигнат и надминат опфат од 70% со вакцинација на своите пациенти од вкупниот број запишани кај нив.

Според Владата, ваквата одлука е во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од КОВИД-19 и за спречување на ширењето на пандемијата.Претходна статија

Радев-Заев: Дијалогот на високо ниво е клучен за надминување на спорните прашања меѓу Софија и Скопје

Следна статија

Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски

Најново од Вести