ВО БУГАРИЈА РЕКОРДНИ 32.482 ЛИЦА ВАКЦИНИРАНИ ЗА ЕДЕН ДЕН

/

Во Бугарија денеска се вакцинирани 32.482 лица, што е нов рекорд по бројот на вакцинирани против коронавирус за еден ден, рече министерот за здравство, Костадин Ангелов, и додаде дека целта е да се достигнат 50.000 вакцинирани за еден ден.

Од почетокот на вакцинацијата на 27 декември лани, 877.124 лица ја примиле првата доза, а 251.202 втората доза.-Набргу ќе имаме милион вакцинирани граѓани“, рече тој додавајќи дека последните податоци за епидемијата покажуваат тренд на опаѓање.

Претходна статија

ОКОЛУ 200 ДЕЦА СО НАЈТЕШКА ПОПРЕЧЕНОСТ И ЦЕЛОСНО СЛЕПИ ЌЕ ДОБИЈАТ УСЛУГА НА ЛИЧНА АСИСТЕНЦИЈА

Следна статија

АЛИЈАНСА И АЛТЕРНАТИВА БАРААТ ОДГОВОРНОСТ ЗА БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИТЕ ОД КОВИД

Најново од Вести