Во Бугарија сообраќајка на полициско возило и комбе со мигранти, еден полицаец се бори за живот

/

Полицаец, возач и тројца мигранти утринава се примени во болницата „Света Ана“ во Софија откако полициско возило и автомобил полн со мигранти се судрија во Софија. Полицаецот е во многу тешка состојба, со повреда на мозокот. Постои опасност по неговиот живот, велат за БГНЕС од Окружната болница.

Во моментов информациите за инцидентот се оскудни. Рано изутрината околу хотелот „Ихтиман“ од страна на полициски службеници бил направен обид да биде запрено комбе со софиска регистрација. Возачот на комбето не ја послушал полициската наредба и продолжил во правец на Софија.

На влезот во главниот град комбето било пресретнат од возило на специјализираните полициски сили. Наместо да застане, возачот на комбето се судрил со полициското возило. Како резултат на тоа, еден полицаец е во тешка животно загрозувачка состојба, а други двајца негови колеги се повредени. Се прегледуваат мигрантите и возачот на комбето. Тие имаат полесни повреди.

„Нападот врз полицаец е напад врз државата. Бевме сведоци на слични случаи во Бургас. Во моментов се повторува целата оваа трагедија“, изјави за БГНЕС портпаролката на главниот обвинител, Сијка Милева.

„Бидејќи случајот е со голема правна сложеност, јавниот обвинител нареди истрагата да ја спроведе Националната истражна служба“, додаде таа.За да се спречат ваквите инциденти, Обвинителството инсистира на соработка на институциите, со Министерството за внатрешни работи и другите служби, особено во позадината на зголемениот миграциски притисок во последните месеци.

„И за овој вид криминал треба да има строги казни, бидејќи казните за транспорт на мигранти се крајно лесни“, категорично вели Сијка Милева.

Претходна статија

Телефонски разговор Радев-Фиала: Чешката република со поддршка за влезот на Бугарија во Шенген зоната до крајот на годината

Следна статија

(Видео) Трендафилов: Кај нас има институционална југословенска омраза кон Бугарија, таа и штети на РСМ

Најново од Вести