|

Во Истанбул е уапсен лажен хирург кој по земјотресот измамил десетици луѓе

Дваесет и деветгодишниот Неда Ергун веднаш по земјотресот во Турција отишол во погоденото подрачје и се претставил како неврохирург и измамил десетици луѓе. Имено, тој се обидувал да собере пари од луѓе за наводно да купи лекови, а бил приведен во Истанбул кога било откриено дека не е лекар, пренесува РТС.

Инаку, Ергун е измамник од претходно познат на полицијата и уште пред земјотресот имал криминално досие за 40 различни измами. На вториот ден од земјотресот на сите во Хатај им се претставил како неврохирург.

@Nda3737 İsimli şahıs nitelikli dolandırıcıdır. @letgo üzerinden ulaşıyor. Uzak durunuz. Cep telefonu 054595***94, TC kimlik Numarası1106361*****’dır. Tüm detayları bende mevcut. Mağdur olanlar ulaşabilir. Emniyette 20’ye yakın dosyası bulunmaktadır. pic.twitter.com/8aQjTx8sOz

— Sercan (@ucaksercan) May 3, 2021

Некои од волонтерите дури ги продале своите телефони и му ги дале парите на Ергун. Кога се дознало дека не е лекар, бил уапсен во Истанбул. Една од неговите жртви бил и Самет Чинар, претседател на каменоломот во Истанбул, Алперен.

Şerefsiz köpek Neda. Dedim sana yakalanacaksın diye. https://t.co/mCO1TTVQpL

— Sercan (@ucaksercan) February 18, 2023

„Испративме тим за пребарување и спасување од 80 луѓе од Истанбул во областа на катастрофата. Овој измамник ни се придружи вториот ден велејќи „Јас сум неврохирург“. Тој рече дека се вика Ертугрул. Тој објасни дека потекнува од многу богато семејство, дека и мајката и таткото му биле лекари, потоа рекол дека имал средба во Истанбул и дека ќе се врати веднаш по средбата и си заминал“, рече Чинар.

По пат, вели, рекол дека итно морал да испрати пари на сметка на роднина, но дека сметката му е во странство. Четворица пријатели од тимот на Чинар собрале и испратиле 20.000 турски лири.

„Истражувавме и ги видовме објавите на луѓето кои претходно ги измамил на социјалните мрежи“, рече тој.

Слични Објави