ВО НИШ ПРОИЗВЕДЕН ПРВИОТ СРПСКИ ТЕСТ ЗА КОВИД-19

/

Првиот српски тест за новиот коронавирус произведен е во Ниш, а масовното производство треба да започне од утре, кога се очекува дозвола од Агенцијата за лекови и медицински помагала, изјави за „Танјуг“ директорот и сопственик на НеоМедика, Саша Тричковиќ, пренесува Плусинфо.

– Првиот српски тест е завршен. Развојот е завршен и ние сме подготвени – рече Тричковиќ, додавајќи дека широко производство би започнало веднаш по одобрението од Агенцијата за лекови.

Во моментов, капацитетот на производство е 1.500 тестови на ден во една смена, а доколку е потребно ќе се воведе и втора смена во фабриката.

„Наиса“ е систем составен од апарат и тестовите и го носи името според античкиот град Наис сус, на чие место денес е градот Ниш.Во развојот на апаратот, кој покрива цел спектар на заразни и други болести, започна пред четири години, додека идејата за спроведување на тестот за ковид-19 дојде со појавата на првите случаи на коронавирус во кинескиот град Вухан, од каде епидемијата се прошири во светот.

– Се користат биолошки материјали и референтни примероци … Исто така, нашиот метод се споредува со признати референтни методи, меѓу кои и класичниот Елиза (тест Елиса), ПЦР … – вели раководителката на производството на имунохемија во „НеоМедика“, Милена Милојевиќ.

Претходна статија

РЕЧИСИ 9.000 НОВОЗАРАЗЕНИ ОД КОРОНАВИРУС ВО РУСИЈА

Следна статија

НОВИ 40 ЗАРАЗЕНИ ОД КОВИД-19, ПОЧИНА ПАЦИЕНТ ОД ПРИЛЕП

Најново од Вести