|

Во Сирија по земјотресот, од затвор побегнаа 20-ина осомничени џихадисти

Повеќе од 20 осомничени џихадисти на Исламската држава побегнале од затвор за време на бунтот по земјотресот што го погоди регионот, соопштија извори блиски до затворот za „АФП“.

„По земјотресот што се почувствува во затворот, затворениците почнаа бунт и презедоа контрола врз делови од затворот“, велат истите извори, додавајќи дека околу 20 лица, осомничени дека припаѓаат на Исламската држава, избегале.

Во воениот затвор Раџо, во близина на турската граница во северозападна Сирија, има околу 2.000 затвореници, од кои околу 1.300 осомничени дека се бореле за Исламската држава, велат истите извори, додавајќи дека во затворот има и курдски борци.

Сириската опсерваторија за човекови права (OSHR), невладина организација со седиште во Лондон со широка мрежа на извори во земјата разурната од војна, потврди дека имало бунт на затворениците, но не го прецизираше бројот на избеганите.

Во серијата земјотреси во Турција и Сирија загинаа 4.890 лица, покажува новиот биланс на жртви објавен од официјалната турска хуманитарна организација Афад.

Турција вчера беше погодена од два силни земјотреси со јачина од 7,8 и 7,5 степени.

Првиот земјотрес се случи во 4:17 часот по локално време во областа Пазарчик, провинцијата Кахраманмарас (југоисточно), на околу 60 километри додека врана лета од границата со Сирија.Слични Објави