(ВО ЖИВО) Владата на Република Северна Македонија домаќин на меѓувладината седница со Владата на Република Албанија

/

По официјалниот пречек, предвидена е тет-а-тет средба помеѓу премиерот Димитар Ковачевски, претседател на Владата на Република Северна Македонија и Еди Рама, претседател на Владата на Република Албанија.

Потоа, во 10:15 часот, во свечената сала во Владата на Република Северна Македонија започнува меѓувладината седница каде официјални обраќања ќе имаат премиерите на двете земји. Потоа, следи отворена дискусија помеѓу министрите од двете влади.

Во 13:20 часот на меѓувладината седница ќе се одржи и церемонија на потпишување на Договори и Меморандуми од страна на министрите на двете Влади со цел продлабочување на соработката помеѓу двете земји.

Претходна статија

(Видео) Моментот кога полицијата ја уапси осомничената за нападот во Истанбул

Следна статија

Европратеникот Кристијан Сагарц се сретнал со претставници на бугарската заедница во Северна Македонија

Најново од Вести