(Во живо) Во Софија се одржува „Марш против рускиот фашизам“

//

Во Софија се одржува „Марш против рускиот фашизам“. Граѓаните се организираа во Facebook. Нивната поворка тргна од Плоштадот на независноста во 18.30 часот и се очекува да стигне до Руската амбасада во Софија.

Организаторите на маршот посочуваат дека Русија со месеци се обидува да ја уценува Бугарија, а прекинатата испорака на гас е обид за дестабилизација на земјата. Организаторите на настанот бараат Бугарија да не биде неутрална во војната со Украина и да му даде поддршка на украинскиот народ.Претходна статија

На чекор од автокефалност…

Следна статија

(Видео) Кличко: „Ќе ја браниме нашата земја, нашите семејства и нашите деца до последно“

Најново од Вести