ВРАБОТЕНИТЕ ВО „ЖИТО ПРИЛЕП“ ПРЕД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНИЦИ ГО ЗАПРЕА ПРОИЗВОДСТВОТО НА ЛЕБ, НЕ ЗЕЛЕ ПЛАТА ДВА МЕСЕЦИ

//

Околу 100 вработени во „Жито Прилеп“ од денеска штрајкуваат и го запреа производството на основниот прехранбен продукт зашто немаат земено плата за февруари и за март, ниту пак има навестување за тоа од сопственикот кој е во САД. Вработените се собраа во дворот на фабриката и, иако изразуваат жалење дека градот пред Велигден ќе го остават без доволно леб, сепак, велат немаат друг излез, јавува Скопје24.

Според технологот Лазо Ристески, сопственикот пред 10 дена го информирале писмено со потписи на сите вработени и со предупредување дека ако не исплати плата за три дена ќе го стопираат производството. Но досега нема никакво навестување.Целиот напис прочитајте го овде.

Претходна статија

НОВИ 66 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ВО ЗЕМЈАТА-НАЈМНОГУ ВО КУМАНОВО

Следна статија

ДВАЈЦА ЗДРАВСТВЕНИ РАБОТНИЦИ ВО ШТИП ПОЗИТИВНИ НА КОРОНАВИРУС

Најново од Вести