| |

ЗА ЕДНА НЕДЕЛА 158 СМРТНИ СЛУЧАИ ПОРАДИ КОВИД-19

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, за периодот од 15 до 21 март, објавен вчера покажа дека бројот на новозаразени, починати и оздравени е зголемен во однос на минатата недела. Регистрирани сe 6.899 нови позитивни случаи со КОВИД-19 од 35 градови во државата со зголемување од 26,4 отсто во однос на минатата недела, соопшти вчера Министерството за здравство. Највисока неделна инциденца е регистрирана во Неготино (заедно со Демир Капија).

Најголемо процентуално зголемување во однос на претходната недела е забележано кај возрасните групи од 10 до 19 години, односно 33,1 отсто.

Процентот на позитивност се движи од 23,4 отсто до 32,3 отсто, просечно 27,9 отсто, што е за три отсто повеќе во споредба со минатата недела.

Зголемен е и бројот на починати во однос неделата претходно. Пријавени се 158 смртни случаи од 27 градови, што е 22,5 отсто повеќе во однос на минатата недела.

Со статус „оздравени“ се стекнале 3.343 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување, со зголемување од 22,1 отсто во споредба со минатата недела.

Висок процент на нови случаи на Ковид-19 покажа и вчерашната статистика. Од 3.728 тестирања, регистрирани се 1056 новозаразени, што е 28 отсто од тестираните. Пријавени се вкупно 25 починати лица, на возраст од 29 – 87 година, а оздравени 727 пациенти. Сите пријавени се починати во болнички услови и со коморбидитети, информираа од Министерството за здравство.

Досега во земјата се направени вкупно 595.686 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 120.882, бројката на оздравени пациенти е 102.201, на починати е 3.528, а бројот на активни случаи изнесува 15.153. Најмногу активни има во Скопје – 7728, Прилеп – 920, Кавадарци – 648, Охрид – 588, Куманово – 553, Тетово – 458, Велес – 485, Битола – 472, Неготино – 427. Во другите градови има помалку од 400.

На инфективните оддели во Скопје и во болниците во другите градови се лекуваат 1392 пациенти со Ковид-19. Има околу 300 празни болнички кревети во ковид – центрите, од кои 70 слободни места во Скопје.

Во ковид – центрите во главниот град хоспитализирани се вкупно 569 лица. Голем број од пациентите се на кислородна поддршка. Во ковид – центрите во болниците во другите градови, пак, пријавено е дека се лекуваат вкупно 823 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот.

Во ковид центрите на интерните и на хируршките клиники се лекуваат 277 пациенти. Во ГОБ „8 Септември“ во Скопје има вкупно 123 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 117 пациенти.Во болницата во Битола се хоспитализирани 82 пациенти, во Куманово 124, во Охрид 94, во Прилеп 117, Кавадарци 65. Во болницата во Гевгелија, каде се лекуваат 25 ковид-пациенти, се пожалија дека повеќе немаат слободни места. Во тој град десетина вработени во градинките се инфицирале со коронавирусот. И покрај големиот број на заразени вработени, од градинката велат дека воспитниот процес се одвива без никаков застој.

Во меѓувреме, продолжува вакцинирањето на здравствените работници. Заклучно со 22 март вкупно се вакцинирани 6.704 здравствени работници со прва доза (4.002 – „Фајзер“ и 2.702 – „Спутник В“ и 2.572 („Фајзер“) со втора доза на вакцина против Ковид-19.

Во однос на полицискиот час, кој беше воведен за да се спречи ширењето на коронавирусот вчера МВР регистрира 13 прекршувања на забраната за движење и изрече 365 санкции за неносење маска.

Во светот досега се заразија над 124 милиони лица, починаа повеќе од 2,7 милиони, а како оздравени регистрирани се 100 милиони пациенти.

Слични Објави