ЗАЕВ ПО СРЕДБАТА СО ЦИПРАС: ВЕРУВАМЕ ВО ДОСТОИНСТВЕНО РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО

//

“Со премиерот Зипрас, ние веруваме дека можеме да најдеме решение за спорот за името што го штити
достоинството на граѓаните во двете земји “, напиша на својот профил на facebook, македонскиот премиер Зоран Заев по средбата со својот грчки колега Алексис Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, Деталите за состанокот треба да ги соопшти премиерот Зоран Заев на прес-конференција подоцна денеска.
Владата објави дека се разговара за можностите двете страни да најдат решение што е прифатливо за
двете страни. Македонската влада се уште чувствува умерен оптимизам дека спорот за името може да се реши наскоро за да може земјата да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ на самитот во јуни и покана за членство во НАТО на самитот на Алијансата во јули.Претходна статија

ДЕЧИЊА ОД СТРУМИЦА И ЌУСТЕНДИЛ ПРЕКУ ИГРА ИЗРАБОТУВАА ЕКОЛОШКИ ПРОЕКТИ

Следна статија

ВО ЖИВО: ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА НА ПРЕМИЕРОТ ЗОРАН ЗАЕВ ВО СОФИЈА

Најново од Вести