ЗАТВОРЕНИ СИТЕ ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ, СЕ ПРОПУШТААТ САМО КАМИОНИ, ДИПЛОМАТСКИ ПРЕТСТАВНИЦИ И ЛИЦА СО ПОСЕБНИ ДОЗВОЛИ

/

АМСМ потсетува дека за македонските државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата.

Премините се затворени и за влез на странски државјани, патници и возила, освен за транзит на товарни возила, за претставници на дипломатскиот кор и тие што ќе добијат соодветна дозвола од страна на МВР, по претходно добиено мислење од Главниот координативен штаб.

Според АМСМ, сообраќајот на државните патишта утрово се одвива по суви коловози. Интензитетот на патните правци надвор од градските средини е умерен. Се препорачува прилагодена брзина на движење почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Претходна статија

ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ЗАГРЕБ ЗАГИНА 15-ГОДИШНО ДЕТЕ

Следна статија

(ВО ЖИВО) РАДМИЛА ШЕКЕРИНСКА: АРМИЈАТА ЌЕ И АСИСТИРА НА ПОЛИЦИЈАТА ВО БОРБАТА СО КОРОНА ВИРУСОТ

Најново од Вести