Заврши состанокот за името во Атина

//

По повеќе од два часа поминати во премиерската палата во Атина, на мини министерскиот состанок, што според грчките медиуми, вонредно го закажа Алексис Ципрас за прашањето за името, како што јавува дописникот на МИА од Атина, Никос Коѕијас и Панос Каменос излегоа со истите, досега познати позиции. Шефот на грчката дипломатија излезе со оптимистички изјави. Рече дека потребно е решение за сложено ерга омнес име, додека пак коалицискиот партнер во Владата е со непроменети позиции, не се согласува со терминот Македонија да биде вклучен во името, но вели дека има доверба во Коѕијас и смета дека ќе биде потребно национално решение… (Прочитајте го целиот напис овде)Претходна статија

Еврозоната со најсилен раст во последниве 7 години

Следна статија

Ципрас свика коалициски состанок за името- Коѕијас оптимист за решение

Најново од Вести