Зеленски: Русите претрпеа непоправливи загуби

/

Украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека руските сили претрпеле непоправливи загуби во инвазијата врз Украина.

„Дали се сеќавате како Русија се фалеше дека ќе го освои Киев за 48 часа? Во 48 часа кои станаа 48 дена, руската армија претрпе неповратни загуби, поголеми од загубите на СССР во Авганистан”, рече Зеленски.

Аналитичарите велат дека Москва ја потценила силата на украинскиот отпор, но исто така и способностите на украинската армија, бројно значително послаба од рускaта.Извор: Темите

Претходна статија

Бугарски пратеник од владејачката коалиција: Темата Северна Македонија е огромна црвена линија што може да создаде тензии

Следна статија

Америка подготвува нов пакет на воена помош за Украина во вредност од 750 милиони долари

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да