Глобалната економија е поздрава отколку што мислиме

Победата на Доналд Трамп на изборите во САД уште не беше остварена кога Пол Кругман убедено…

ВМРО-ДПМНЕ: Вистината за политички притворените уметници се пробива надвор од границите на Република Македонија

„Вистината за политички притворените уметници се пробива надвор од границите на Република Македонија. Нивни колеги се…

Грујевски и Бошковски утре во Солун ќе ја слушнат одлуката за екстрадиција

По четири рочишта, од кои две одложени, а во кои беа сослушани двајца сведоци, Горан Грујевски…

Турска пратеничка осудена на девет месеци затвор за навреда на претседателот

Турска пратеничка од прокурдската Демократска партија на народите (ХДП) е осудена на девет месеци затвор за…

Трамп ја укина комисијата за истрага на измами на изборите во 2016

Иницијативата на Трамп за создавање на комисијата, предводена од потпретседателот Мајк Пенс, предизвика остри реакции од…

Груевски и Јанакиески во јануари повторно заедно на обвинителна клупа, овој пат за „ТНТ“

Основниот суд Скопје 1 за 24 јануари го закажа стартот на судскиот процес за случајот „ТНТ”…

Воздухот во Пехчево, Берово, Делчево и Виница не е загаден над дозволеното – покажа мерењето на НВО Амброзија

Квалитетот на воздухот во Пехчево, Берово, Делчево и Виница е во пропишаните стандарди, иако во изминатиот…

Кој владее со Иран?

Иако државата има избран претседател, политичкиот систем му дава најголема моќ на Врховниот лидер. Иранската влада…

ДЗС: Од Македонија во 2016 година се отселиле 440 државјани

Само 440 граѓани се отселиле од земјава во првата половина на 2016-та, покажуваат официјалните податоци од…

Во Косово функционерите со повисоки плати, студентите со пониски стипендии

Во одлуката донесена од Управниот одбор на Универзитетот стои дека висината на стипендијата за академската 2017/2018…