Д. Гуре: Путин веќе не може да ја контролира ситуацијата во Сирија, Русија тоне во блатото

//

Даниел Гуре, поранешен висок претставник на Пентагон, директор на Институтот Лексингтон, ги коментираше неодамнешните настани во Сирија за Радио Слободна Европа. –

Повеќе

Б. Јакшиќ: Руските агенти во Србија се „разбудија“ и сега прават се што ќе им каже Москва

//

Претседателот им подаде “прст” на проруските националисти, тие му ја земаа целата рака. Проруското црковно-националистичко крило ја зафати Србија, вели познатиот политички

Повеќе

Д-р Е. Јусуфоски: Старите партии имаа можност да го подобрат македонското здравство, но за жал не го направија тоа

//

Д-р Енсер Јусуфоски е роден 02.11.1977 година во Кичево Р.Македонија. Основно и средно образование завршува во Кичево. Во 2002 година дипломира на Медицинскиот

Повеќе

Џорџ Фридман: Само Русија има корист од војна на Балканот

//

Џорџ Фридман е американски политиколог, основач на приватната разузнавачко-аналитичка организација Stratfor и креатор на проектот “Геополитичка иднина”. Во 2011 година, Фридман ја

Повеќе

Интервју со Столтенберг: Сакаме да ви посакаме добредојде во НАТО, но името мора да се реши

///

Г-дине Столтенберг ова е прва ваша посета на Македонија. По речиси четири години во земјава доаѓа генерален секретар на НАТО. Вашата посета

Повеќе

Отец Јаков: Бадникови гранчиња е исклучиво српски обичај, кој не го негува ниту една од Православните Цркви

//

Отец Јаков, игумен на манастирот Св. Антониј Велики, Ново Село, струмичката епархија на МПЦ-ОА, во интервју за порталот „Покајание.мк“, зборува за чествувањето

Повеќе
1 9 10 11