| |

ЗА МАКЕДОНСКИТЕ „МИРСАДИ“

Милион Германци се изневерија себеси. Тоа беше трагедијата. Не дека еден човек имаше храброст да биде зол, туку дека милиони немаа храброст да бидат добри“                                                            …

| | | |

САД и Русија можат да почнат нов нуклеарен натпревар

По преземањето на функцијата во јануари минатата година, американскиот претседател Доналд Трамп распореди државниот секретар за одбрана на САД, Џејмс Матис да  подготви извештај за состојбата на нуклеарното оружје во земјата, со цел да го образложи патот за стратегијата на администрацијата на Трамп во таа сфера. Документот ќе биде објавен наскоро, иако разговорите за намалување на нуклеарното…

| | | |

Путин и неговите луѓе се однесуваат како мафијаши

Западните експерти веќе долго време се обидуваат да разберат како размислуваат и раководат владетелите на Русија. На веќе постоечките заклучоци базирани на историја, култура, економија или стратешки воени интереси треба да додадеме уште еден: Путин и неговите луѓе размислуваат и дејствуваат слично на шефови на мафијата, а аналитичарите на Запад се почесто зборуваат за Русија…

Интервју со Столтенберг: Сакаме да ви посакаме добредојде во НАТО, но името мора да се реши
| | |

Интервју со Столтенберг: Сакаме да ви посакаме добредојде во НАТО, но името мора да се реши

Г-дине Столтенберг ова е прва ваша посета на Македонија. По речиси четири години во земјава доаѓа генерален секретар на НАТО. Вашата посета се случува во многу важен период за нашата земја кога очекуваме решение за името со Грција и забрзување на евроатланската интеграција. Која ќе биде вашата главна порака до македонските власти? – Имам две…

Никој не си игра со Ангела!
|

Никој не си игра со Ангела!

Може ли деновиве на Социјалдемократите да им се упати некаква порака на љубов?  На таа сирота, разбиена, сопната СПД, која бележи минусен по минусен рекорд во рејтингот? На таа дружина во која левата рака не знае што прави десната? Може ли барем некој да помисли дека е одлично тоа што да речеме го прават претседателот…

Анализа: Убиството на Оливер Ивановиќ – политичка саботажа
|

Анализа: Убиството на Оливер Ивановиќ – политичка саботажа

Убиството на Оливер Ивановиќ предизвика драматични реакции во Белград. Освен седницата на Националниот совет за безбедност, голем број партиски лидери одржаа вонредни прес конференции, телевизиите емитуваа вонредни програми за атентатот. Потсетувањето дека Оливер Ивановиќ беше умерен политичар подготвен на дијалог, остана во сенка на политизацијата на целиот случај и меѓусебното обвинување на власта и опозицијата,…

Проф. д-р Д. Зајковски: Поделбите веќе се позади нас
| |

Проф. д-р Д. Зајковски: Поделбите веќе се позади нас

“Ги повикувам бугарските владици да не дозволуваат Белград, Атина или Москва да ја одредуваат нашата заедничка судбина. XIX и XX век се минато. Поделбите веќе се позади нас”. Ова го изјави во интервју за БГНЕС историчарот проф. Д-р Драган Зајковски од Институтот за национална историја во Скопје. БГНЕС: Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Република…

ВМРО треба да одглуми добредојде за Столтенберг
|

ВМРО треба да одглуми добредојде за Столтенберг

Во четврток генералниот секретар на НАТО за првпат ќе дојде во Македонија и ќе се обрати пред македонскиот парламент. Тоа што може да го најде е полупразна сала и отсуство на главната опозициска партија, состојба што не може да се протолкува поинаку туку како доказ дека Македонија се уште е нефункционална држава и дека на…

Зa што се боревме?
|

Зa што се боревме?

Многу сум лута на себе. Се чувствувам изневерена, изиграна, измамена и безнадежно наивна. Како мало дете, кое спротивно на сопствениот темперамент, се труди да биде мирно, да не прави бељи, да учи, да биде послушно, да дава сѐ од себе и… на крај да не го добие ветеното или очекуваното. Или како возрасен човек кој…

Новата грчка олигархија
| |

Новата грчка олигархија

Необичната сторија на грчко-рускиот тутунски магнат покажува колку Грција, во време на криза, почнува да личи на постсоветската олигархија. Иван Игнатиевич Савидис имал многу необични улоги во животот -тој е еден од најголемите тутунски магнати во Евроазија, член е на руската Дума, лице од доверба на Владимир Путин. Савидис е лидер на грчката олигархиска сцена….