Како да се спаси Македонија
| |

Како да се спаси Македонија

Две генијални решенија можат да ја спасат Македонија од големите  маки и страдања. Првото решение е владата да воведе строга цензура во сите медиуми и на сите социјални мрежи  никој  да не смее да пишува за злосторствата и злоделата на претходната власт. Да прогласи општа амнестија на сите досегашни и идни обвинети криминалци и злосторнички…

Параван комисии и работни тела со веќе видени “реформски идеи”
|

Параван комисии и работни тела со веќе видени “реформски идеи”

Што е тоа што ни се случува, што е тоа што не прави нервозни, без насмевка на лицето, што е тоа што се почесто гледаме лошотоја, лицемерие кај луѓето и онаа примитивна селска итрина, а се однесуваме како да сме се помириле со тоа и го прифаќаме како нормален дел од нашето секојдневие?! Сите некако…

Цензурирано општество
| |

Цензурирано општество

Во денешно време доста актуелно е користењето на два поими – владеење на право и правна држава. Според дел од правната теорија овие два поими имаат различно значење, иако во реалноста често се поистоветуваат. Под поимот „владеење на правото“ се подразбираат две состојби и тоа: а) сите акти и активности на државните органи мора да…

Корејски конфликт: Разговори наместо ракети
|

Корејски конфликт: Разговори наместо ракети

Првите директни разговори меѓу Северна и Јужна Кореја по цели две години донесоа придвижување во зацементираниот конфликт. САД и Кина мораат енергично да го поддржат ова приближување, смета Александер Фројнд…  (Прочитајте го целиот напис овде)

Бадникарски огнови
| |

Бадникарски огнови

Граѓаните кај нас се учени за се, а една од најважните традиции за којa се подготвуваат се бадникарските огнови. А какви се тие Бадникарски огнови ? Што  тие претставуваaт ? Прво тие никако не се од религиски побуди, бидејќи не може да го очекуваш раѓањето на спасителот за време на најстроги пости, а да се…

Отец Јаков: Бадникови гранчиња е исклучиво српски обичај, кој не го негува ниту една од Православните Цркви
| |

Отец Јаков: Бадникови гранчиња е исклучиво српски обичај, кој не го негува ниту една од Православните Цркви

Отец Јаков, игумен на манастирот Св. Антониј Велики, Ново Село, струмичката епархија на МПЦ-ОА, во интервју за порталот „Покајание.мк“, зборува за чествувањето на Божиќ, огновите за Бадник и прашања поврзани со животот на црквата. Ви пренесуваме дел интервјуто, кое во целост можете да го прочитате ОВДЕ. „Покајание“: Во пресрет на големиот празник на Христовото раѓање, верувам,…

Каменот од Розета
| |

Каменот од Розета

Имам сериозен проблем како се сфаќа доаѓањето на животот во Македонија. Тоа стана особено видливо во предновогодишната еуфорија. Според кој закон, законите во Македонија не важат пред Нова година и за време на празници? Разбирам дека 11-годишното  владеење на ВМРО-ДПМНЕ со селективна правда и „пиштење вриштење“ кај политичките противници остави сериозни последици во тоа како…

САД подготвуваат нови санкции-предизборен поздрав за Путин
| |

САД подготвуваат нови санкции-предизборен поздрав за Путин

Американската политика кон Русија има нова цел. Тоа е претседателот Владимир Путин. За неа се зборува со години. Во минатото имаше најави дека Америка трага по богатството на Путин, но до денес не се најде ни цент од него во некој од разните даночни раеви. Ниту пак во западна банка. Сега САД ја менуваат стратегијата….

Повиците за смена на режимот во Иран се контрапродуктивни
| |

Повиците за смена на режимот во Иран се контрапродуктивни

Ова е зима на незадоволство и бес во Иран. Младите се спротивставуваат. Доста им е од ветувања од кои не можат да се хранат, доволно од празните религиозни и политички пароли. Неолибералната економска политика која во сиромаштија втурна милиони луѓе, раширената корупција, земјотресот на кој државата не реагираше како што треба, еколошките катастрофи и големото…

Крајната десница во Полска- шанса и закана за владејачката гарнитура
| |

Крајната десница во Полска- шанса и закана за владејачката гарнитура

Кога активисти од Источна Полска патувале кон Варшава, за да учествуваат во демонстрација на крајната десница, локалниот градоначалник од владејачката партија “Право и правда” (ПИС) платил дел од нивното патување. Маршот го привлече вниманието на светските медиуми, бидејќи некои од 60-те илјади учесници носеле транспаренти со расистички и ксенофобични слогани како “чиста крв, јасен ум”…