Традиционално пријателство со Чешка со постојан политички дијалог и заемна соработка
|

Традиционално пријателство со Чешка со постојан политички дијалог и заемна соработка

Претседателот на Пратеничката група за соработка со Парламентот на Чешката Република, Ненад Коциќ и членовите на Групата: Лолита Ристова, Марија Кочовска, Бране Петрушевски, Јован Јаулески и Дајанчо Ефтимов, се сретнаа со Делегација на Комисијата за европски прашања на Парламентот на Чешката Република. Пратеникот Коциќ, на почетокот на средбата, истакна дека билатералните односи меѓу двете земји…

Зајкова: Постигнат е договор за датум за одржување на изборите, останатите прашања остануваат отворени
|

Зајкова: Постигнат е договор за датум за одржување на изборите, останатите прашања остануваат отворени

Претседателката на Либерално-Демократската партија (ЛДП) Моника Зајкова, денеска по лидерската средба, нагласи дека согласно партискиот став и чистиот интерес на граѓаните, е постигнат договор за датумот за одржување на изборите – првиот круг на претседателските избори да се одржат на 24 април, а вториот круг на 8 мај заедно со парламентарните избори. На лидерската средба…

Прв круг претседателски избори на 24 април, a парламентарни и втор круг за претседател на 8 мај
|

Прв круг претседателски избори на 24 април, a парламентарни и втор круг за претседател на 8 мај

Политичките партии на денешната лидерска средба го договорија датумот на парламентарните и на претседателските избори. Премиерот Димитар Ковачевски, по средбата, обајви дека првиот круг од претседателските избори ќе се одржи на 24 април, а вториот круг заедно со парламентарните избори на 8 мај. Датумите, како што појасни Ковачевски, биле определени за да се запазат законските…

Ковачевски за трагично загинатата Вања: За вакво грозоморно злосторство следуваат највисоки казни
|

Ковачевски за трагично загинатата Вања: За вакво грозоморно злосторство следуваат највисоки казни

Премиерот Димитар Ковачевски изрази сочувство до семејството, роднините и пријателите и до соучениците на 14-годишната Вања. „Огромна е тагата што ја чувствуваме по загубата на овој млад живот“, рече Ковачевски во врска со случајот на трагично загинатата Вања Ѓорчевска. Ковачевски им се заблагодари на надлежните институции и додаде дека и МВР и Јавното обвинителство работеле…

Таткото негира дека кажал кога Вања ќе излезе од дома, Обвинителството и за него ќе бара притвор
|

Таткото негира дека кажал кога Вања ќе излезе од дома, Обвинителството и за него ќе бара притвор

Таткото на убиената Вања во истрагата негирал дека тој му ги дал информациите на организаторот, кој истовремено е и извршител на убиството, Љупчо Палевски-Палчо, сега во бегство, за местото и времето кога таа сама ќе излезе од дома. Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил Бубевски, вели дека вмешаноста на таткото засега се вади од…

Лога: Смртната казна е забранета кај нас, но мислам дека би била спас за тие монструми
|

Лога: Смртната казна е забранета кај нас, но мислам дека би била спас за тие монструми

Министерот за правда, Кренар Лога, изрази сочувство до семејствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски и жалење за големата трагедија во која безмилосно се одземени два живота. „Денеска е тажен ден за Македонија. Потресени сме и шокирани од настанот. Доживотен затвор е најмалата казна што треба да им се изрече на монструмите од оваа…

Од неовластено прислушкување, држење оружје, даночно затајување: МВР за Палевски, првоосомничениот за убиството на Вања
|

Од неовластено прислушкување, држење оружје, даночно затајување: МВР за Палевски, првоосомничениот за убиството на Вања

Министерството за внатрешни работи со појаснување за тоа кој е и какво криминално досие има осомничениот за трагичната смрт на Вања Ѓорчевска, Љупчо Палевски – Палчо. „Во врска со Љ.П., осомничен за убиствата на В.Ѓ. и П.Ж., за тоа какви пријави се поднесени против него во претходниот период, во 2019 година против него е поднесена…

МНТ ги откажа претставите за денес и утре поради свирепите убиства
|

МНТ ги откажа претставите за денес и утре поради свирепите убиства

Поради настанот, коj длабоко ја потресе целата јавност, Македонскиот народен театар изрази сочувство до семејствата на починатите и ги откажува изведбите на претставата „Кец на десетка“, закажана за вечерва, и на претставата „Животот е прекрасен“, која требаше да биде изведена утре. Јавноста е длабоко потресена откога вчера беше пронајдена убиена 14-годишната Вања по која целата…

Европскиот сојуз за промени ја напушти лидерската откако излегол и Џафери; „Веќе подготвуваат сценарио за фалсификување на изборите“, оценува Меџити
|

Европскиот сојуз за промени ја напушти лидерската откако излегол и Џафери; „Веќе подготвуваат сценарио за фалсификување на изборите“, оценува Меџити

Лидерите на Европскиот сојуз за промени, Африм Гаши, Билал Касами и Изет Меџити ја напуштиле лидерската средба која беше свикана денеска а во фокусот се актуелни политички прашања од значење за претстојните редовни претседателски и парламентарни избори, како и од важност за европските перспективи за државата. На состанокот опозицискиот албански блок ги изнел своите ставови…

Таравари: Нема да дозволиме да има дестабилизирање во Владата додека има шанси да се случат уставни промени
|

Таравари: Нема да дозволиме да има дестабилизирање во Владата додека има шанси да се случат уставни промени

Арбен Таравари, претседател на Алијанса за Албанците, пред почетокот на денешната лидерска средба кажа дека се надева дека институциите ќе функционираат и ќе се казнат што побрзо луѓето одговорни за двојното убиство. Тој истакна дека позициите на партиите од Владата се синхронизирани и дека бараат широк консензус за одржување на претседателски и парламентарни избори заедно…