Законот за конфискација на имот во граѓанска постапка усвоен од Собранието
|

Законот за конфискација на имот во граѓанска постапка усвоен од Собранието

Собранието на Република Северна Македонија денеска го усвои Законот за конфискација на имот во граѓанска постапка, кој беше подготвен на иницијатива на заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска. Со изгласувањето на овој закон се дава зелено светло за воведување на дополнителен антикорупциски механизам во нашето законодавство, со цел…

(Видео) Џафери и Зеленски потпишаа изјава: Итно и целосно повлекување на сите трупи и вооружени формации на Руската Федерација од суверената територија на Украина
|

(Видео) Џафери и Зеленски потпишаа изјава: Итно и целосно повлекување на сите трупи и вооружени формации на Руската Федерација од суверената територија на Украина

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, во рамки на работната посета на Република Албанија, се сретна со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата присуствуваа и министерот за надворешни работи, Бујар Османи и заменик-министерот за финансии, Филип Николоски. Премиерот Џафери ја истакна поддршката на Владата и силната определеност и посветеност кон територијалниот…

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата
|

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата

На денешната седница во Штип, Извршниот одбор на СДСМ ја разгледа информација за спроведената постапка за можни кандидати за Претседател на државата за претседателските избори 2024 година. „По сите анализи, разговори и спроведени истражувања на јавното мислење, Извршниот одбор во проширен состав го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата и го предложи…

Велковски: Срамота е да се каже дека 5% е зголемување на пензиите
|

Велковски: Срамота е да се каже дека 5% е зголемување на пензиите

Пет процентни поени на пензиите не претставува покачување, туку усогласување на трошоците за живот за сите приматели на пензии во Македонија, вели техничкиот министер за труд и социјална правда, Ѓоко Велковски. „Процентот за жал е многу мал и срамота е да се каже дека 5% е зголемување на пензиите како некои други што потенцираат. Јас…

Здружението на јавни обвинители реагира по најавените законски измени за платите
|

Здружението на јавни обвинители реагира по најавените законски измени за платите

Извршниот одбор на Здружението на јавните обвинители смета дека со измените на Законите за плати на јавните обвинители и на членовите на Советот на јавните обвинители не се придонесува во насока на креирање на финансиска независност на Јавното обвинителство во целина согласно меѓународните стандарди. „Ова особено поради фактот дека токму постоењето на посебни закони за…

Новоназначениот обвинител за следење на предметите во ОЈО Скопје поврзани со безбедност на новинарите на регионална конференција во Белград
|

Новоназначениот обвинител за следење на предметите во ОЈО Скопје поврзани со безбедност на новинарите на регионална конференција во Белград

На регионалната конференција „Нова борбена линија: Соработка за унапредување на безбедноста на новинарите во Југоисточна Европа“, што се одржува денеска во Белград, во организација на ОБСЕ и под покровителство на Европската унија, учествува јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје Дејан Петрески. Петрески, кој од неодамна е назначен за јавен обвинител задолжен да ги следи…

Маричиќ од Тирана: Поставувањето на приоритетите за спроведување на Планот за раст е гаранција за успешна забрзана интергација во ЕУ
|

Маричиќ од Тирана: Поставувањето на приоритетите за спроведување на Планот за раст е гаранција за успешна забрзана интергација во ЕУ

Првиот заменик претседател на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ денес учествува на состанокот на вицепремиери и министри за европски прашања на Западен Балкан во Тирана, Албанија, каде што е во тек Лидерскиот самит за проширување на ЕУ. Состанокот се одвива во повеќе сесии кои ќе бидат посветени на различни теми поврзани со Планот за…

Тошковски во посета на Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје
|

Тошковски во посета на Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје

Денеска министерот за внатрешни работи Панче Тошковски во Полицискиот центар „Ѓорче Петров“ ја посети Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје. Од страна на припадници на ЕИП на министерот Тошковски му беше извршена презентација на дел од опремата и вооружувањето кое го користи Единицата и му беа прикажани неколку показни вежби преку кои беше претставено…

После 32 години независност, службениците во одбраната добија свој закон
|

После 32 години независност, службениците во одбраната добија свој закон

Денеска пратениците во Собранието на Република Северна Македонија со 97 гласа „за“ и ниту еден „против“, го донесоа новиот Закон за вработените во одбраната, прво законско решение со кое вработените во Министерството за одбрана ќе бидат вреднувани за својата професионалност, за својата посветеност и за местото кое го имаат во одбранбениот систем. Со овој Закон,…

Средба Пендаровски – Зеленски: Македонија силно ја осудува руската агресија врз Украина
|

Средба Пендаровски – Зеленски: Македонија силно ја осудува руската агресија врз Украина

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самиот Украина – Југоисточна Европа, денеска во Тирана оствари средба со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. Како што соопштуваат од кабинетот на претседателот, двајцата претседатели разговараа за последниот развој на случувањата во Украина и можностите за продлабочување на соработката во насока на поддршка на украинскиот народ и…