Општина Центар со препорака до јавните и угостителските објекти да ја приспособат музиката во согласност со трагичната смрт на Вања
|

Општина Центар со препорака до јавните и угостителските објекти да ја приспособат музиката во согласност со трагичната смрт на Вања

Општина Центар по повод немилиот настан и трагичната смрт на Вања Ѓорчевска, ученичка во деветто одделение во ООУ „Јохан Хајнрих-Песталоци“, дава препорака до сите јавни и угостителски објекти на територијата на општината во следните два дена да ја приспособат музиката во согласност со жалниот настан. Општина Центар и градоначалникот Горан Герасимовски изразуваат сочувство за трагичниот…

Почна лидерската средба
|

Почна лидерската средба

Започна лидерската средба којашто се одржува на покана на претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, во Собранието. На средбата присуствуваат претседателот на Собранието, Талат Џафери и претседатели на политички партии застапени во Парламентот. Тема на средбата се актуелни политички прашања од значење за претстојните редовни претседателски и парламентарни избори, како и од важност за европските перспективи…

Бубевски за причината за грабнувањето на Вања: Проверуваме дали средства од стан што го продала мајката се мотив   
|

Бубевски за причината за грабнувањето на Вања: Проверуваме дали средства од стан што го продала мајката се мотив   

Откога двајца од осомничените кажале дека информациите за времето и местото кога убиената Вања ќе излезе сама од дома ги добиле од таткото, истрагата се насочила кон него. Обвинителот Гаврил Бубевски вели дека истражуваат дали мотив за грабнувањето на Вања биле средства од стан кој мајката го продала. „Сега истрагата се насочува во тој правец,…

„Велешанецот е „прометна жртва“, за да му се одземе цитроенот и поради долг од 500 евра“, вели обвинителот
|

„Велешанецот е „прометна жртва“, за да му се одземе цитроенот и поради долг од 500 евра“, вели обвинителот

Велешанецот Панче Жежовски, имал долг од 500 евра, а според обвинителот Гаврил Бубевски тој е „прометна жртва“. „Не можам до крај да влезам во нивните намери и ум, тоа што за нас е логично, за некој е нелогично. Нивните дејствија се логични од кривично-правен аспект. Панче Жежовски е пронајден според нив заради нивната конекција со…

Љупчо Палески-Палчо е убиецот на Вања Ѓорчевска и главен организатор на двете киднапирања
|

Љупчо Палески-Палчо е убиецот на Вања Ѓорчевска и главен организатор на двете киднапирања

Познатиот скопјанец Љупчо Палевски е осомничен за убиствата на 14 годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и 74 годишниот Панче Жежовски од Велес. „Преземените мерки не доведоа до извршителите на овој грозоморен чин. Осомничени се пет лица за три е определена мерка притвор, едно е надвор од државата, а таткото на малолетничката е приведен и извршен е распит“, рече Спасовски,…

Бубевски: Ја убиле во паника, решиле парите да ги бараат подоцна
|

Бубевски: Ја убиле во паника, решиле парите да ги бараат подоцна

Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил Бубевски изјави дека имаат искази за „тоа излегување од контрола за ова дејствие“, односно убивањето на 14-годишната Вања неколку часа по нејзиното киднапирање. „Нивните укажувања зборуваат дека имале некаква паника заради тоа што јавноста била целосно ангажирана во побарувањето на детето. Едниот од нив решил дека парите ќе…

Спасовски: Со врзани раце и нозе, во вреќа за спиење ја ставиле во гепек
|

Спасовски: Со врзани раце и нозе, во вреќа за спиење ја ставиле во гепек

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кажа дека ова е изолиран случај и дека нема врска со јавната безбедност генерално. „Вакви конструкции коишто се пласирани во јавноста, дека било грабнато во парк и однесено на друго место воопшто не соодетсвуваат со вистината. Ова е изолиран случај, инцидентен случај кој што има организатори и крајна цел….

Таткото јавил кога Вања ќе излезе од дома, ја грабнале од влезот на зградата за да изнудат пари од мајката
|

Таткото јавил кога Вања ќе излезе од дома, ја грабнале од влезот на зградата за да изнудат пари од мајката

Таткото на киднапираното па убиено 14-годишно девојче споделил со убијците информации кога и како Вања ќе излезе од дома, за организираната група од петмина да изнуди пари од мајката, извести денес министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Вања била грабната со возилото на исчезнатиот па убиен велешанец кој имал нерасчистени односи со еден од петмината…

ЦУК: 1.522 повици на 112, четири пожари на отворено вчера, а вкупно 25 за викендов
|

ЦУК: 1.522 повици на 112, четири пожари на отворено вчера, а вкупно 25 за викендов

Според последниот 24-часовен извештај на Центарот за управување со кризи, од вкупниот број 1.522 повици на Единствениот број за итни случаи 112, „реални“ повици за итни случаи биле 33,84%, а 66,16% други, именувани како „неитни повици“, што биле за други потреби на граѓаните или едноставно не биле итни. Согласно распределбата, согласно природата на настаните, преку…

Важна информација за сите идни студенти што сакаат да студираат во Бугарија: Министерството за образование и наука на Бугарија организира информативни средби во Скопје, Битола и Струмица
| | |

Важна информација за сите идни студенти што сакаат да студираат во Бугарија: Министерството за образование и наука на Бугарија организира информативни средби во Скопје, Битола и Струмица

Министерството за образование и наука на Бугарија заедно со Амбасадата на Република Бугарија во Скопје, Генералниот конзулат на Република Бугарија во Битола и Бугарскиот културно-информативен центар во Скопје организира информативна кампања за промоција на високото образование во Република Бугарија во периодот 7-9 декември 2023 година, јавува бугарското Министерство за образование и наука. Информативните средби во…