МВР: Во реката Пена најден починат 62-годишниот тетовчанец И.Л. кој беше пријавен за исчезнат на 31 декември

/

Полицијата информира дека денеска е најден мртов 62-годишникот кој беше пријавен како исчезнат на 31 декември. Тој бил најден во водите на

Повеќе

Продолжува 60-та седница со единствена точка на дневен ред – избор на Ковалевски за премиер и нова влада

/

Пратениците денеска напладне ќе ја продолжат 60-та седница со единствената точка на дневен ред – избор на новата влада. Мандатарот Димитар Ковачевски

Повеќе

Петков: Во Бугарија нема македонско малцинство, за таа тема не може да се дискутира

//

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска во интервју за бугарската телевизија БТВ изјави дека никогаш тој или други членови на бугарската влада немаат

Повеќе

Движење Беса: Новата власт е нелегитимна, изградена на пазарење со купопродажба на пратеници

/

Очекувано, новата влада во претставувањето на програмата докажува дека нема ниту политички капацитет ниту изборен легитимитет да ја води државата, реагираат од

Повеќе

Со автомобил излетале од патот па избегале, тројца малолетници побарале лекарска помош

/

На 14.01.2022 во 23.00 часот било пријавено дека на патот Пробиштип-с.Ратавица, на место викано „Коритница“, патничко возило „нисан кашкаи“, со кочански регистарски

Повеќе

СДСМ: Програмата и составот на новата Влада пред пратениците, во фокусот се енергетската криза и животниот стандард

/

Новиот состав на Владата и предлог Програмата за работа деновиве е пред пратениците, соопштија од СДСМ. Додаваат дека во фокусот се одговорот

Повеќе

СДСМ: Арсовска со нејзините скандалозни одлуки нанесува штета на скопјани и Скопје

/

Градоначалничката Арсовска со нејзините скандалозни одлуки нанесува штета на скопјани и Скопје, велат од СДСМ. Според нив, градоначалничката Данела Арсовска секојдневно ја

Повеќе

Тафров: Бугарија прва ја призна Македонија благодарение на претседателот Жељу Желев и тогашниот премиер Филип Димитров

/

Во емисијата „Меморија без рецепт“ на бугарската телевизија „Евроком“, се коментираше 30-годишнината од признавањето на независноста на Македонија од страна на Бугарија,

Повеќе