„ЕХФ ИМ ‘ПЛУКНА В ЛИЦЕ’ НА РАКОМЕТАРИТЕ ОД (ПО)МАЛИТЕ ЗЕМЈИ ВО ЕВРОПА!“

/

Неочекуваната одлука на челниците на Европската ракометна федерација (ЕХФ) за откажување на нокаут-фазата од Лигата на шампионите, како и на квалификациите за Светското првенство (СП) во Египет донесе револт кај многумина инволвирани по клубовите и федерациите директно погодени од ваквото решение.

Меѓу погодените се и Вардар, кој нема да го игра елиминацискиот дуел со Пик Сегед, по решението само најдобрите четири тима по групната фаза да играат на фајналфор-турнирот во Келн и репрезентацијата на Македонија, на која ѝ е одземена шансата да се проба со Франција во баражот за место на следниот Мундијал, а која сега може само да сонува за вајлд-карта за овој настан. Меѓу тие што најбурно реагираа на одлуката на ЕХФ е првиот човек на летонскиот ракомет, Мартинш Бичевскис.

„Шокиран сум од решението на предводниците на европскиот ракомет, кое е донесено без никаква дебата. За мене тоа е плукање в лице на ракометарите и на ракометните работници во многу, најчесто (по)мали европски земји. Без разлика на предизвикот кој го наметна пандемијата со коронавирусот, ова решение во најмала рака не во согласност со фер-плејот“, изјави Бичевскис.Извор: Спорт1

Претходна статија

ФИЛИПЧЕ: ОД УТРЕ ПОЧНУВА ЛЕКУВАЊЕТО НА ПАЦИЕНТИ СО КРВНА ПЛАЗМА

Следна статија

ПОПОСКИ (ГДУ) ДОДЕКА ГИ БРОИМЕ ЗАБОЛЕНИТЕ И ПОЧИНАТИТЕ ОД КОВИД-19 ЗАЕВ И МИЦКОСКИ СЕ ФАТИЈА ЗА ИЗБОРИТЕ

Најново од Вести

(Фото) Вандалски акт или фотошоп- кој успеа да избрише буква од името на македонистичкиот клуб во Благоевград, напишано од внатрешната страна на излогот на клубот?!

Организацијата „Нов Асном“ денеска преку соопштение испратено до медиумите во РС Македонија се обиде да направи