Ердоган и Борисов ќе присуствуваат на отворањето на Железната црква

//

Во недела во Истанбул, претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган и бугарскиот премиер Бојко Борисов ќе присуствуваат на свеченото отворање на реконструираната црква „Свети Стефан“, позната како „Железна црква“, чија реставрација траеше седум години. Борисов се заблагодари за турската финансиска помош за реставрацијата, истакнувајќи дека „Железната црква“ е ремек дело на Босфорот. Според Борисов, отворањето на црквата ќе биде дополнителен мост за нормализирање на односите помеѓу Турција и Бугарија… (Прочитајте го целиот напис овде)Претходна статија

Семејството Иванови на одбележување на празникот „Свети Наум Охридски Чудотворец“ на Попова Шапка

Следна статија

Ципрас оптимист за решение за спорот за името

Најново од Вести