|

Мајкрософт: Кинески хакери упаднаа во мејловите на американската влада

Хакери поврзани со кинеската држава тајно пристапиле до сметките на е-пошта на околу 25 организации од мај, вклучително и најмалку две американски владини агенции, откри Мајкрософт.

Соединетите Држави го открија хакирањето на сметките на федералната влада „прилично брзо“ и успеаја да спречат дополнителни хакери, рече советникот за национална безбедност на Белата куќа Џејк Саливан во интервју за „Добро утро Америка“ на Еј-би-си.

Стејт департментот и американското Министерство за трговија во изјавите рекоа дека тие се меѓу погодените агенции.

Обемот на прекршувањето не беше веднаш јасен, но висок функционер на американската влада им рече на новинарите дека би било неправедно да се спореди со „Соларвиндс“, широката серија на дигитални пробиви откриени кон крајот на 2020 година, за кои беа обвинети руските сајбер шпиони.

„Овој упад не треба да се споредува со ‘Соларвиндс’“, рече претставникот, нарекувајќи го неодамна откриениот напад „многу помал“.

Американски официјален претставник изјави дека не може да ја коментира одлуката на Мајкрософт да го припише хакирањето на Кина.

Мајкрософт во соопштението рече дека хакерската група – наречена Сторм-0558 – фалсификувала дигитални токени за автентикација за пристап до сметки на веб-пошта што работат на услугата Аутлук на компанијата. Активноста започна во мај, соопшти Мајкрософт.

„Мајкрософт контактираше со сите целни или компромитирани организации директно преку нивните администратори и им даде важни информации за да помогнат во нивната истрага и одговор“, додаде компанијата.

Кинеската амбасада во Лондон го нарече обвинението „дезинформација“ и ја нарече американската влада „најголемата светска хакерска империја и глобален сајбер крадец“. Кина рутински негира вмешаност во хакерски операции без оглед на достапните докази или контекст.

Портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Адам Хоџ, рече дека нарушувањето на безбедноста на облакот на Мајкрософт „влијае на некласифицираните системи“, без да даде детали.

„Официјалните лица веднаш го контактираа Мајкрософт за да го пронајдат изворот и ранливоста во нивната облак услуга“, додаде Хоџ.Слични Објави