МИЦКОСКИ ЌЕ ОДИ ВО БУДИМПЕШТА ЗА ДА СЕ СРЕТНЕ СО… ОРБАН

//

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска и утре ќе биде би Виена, Австрија, и во Будимпешта, Унгарија, соопштија од партијата.

Во Виена ќе остане кратко и ќе има средби од научен карактер, кои се поврзани со неговата професорка дејност на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

Оттаму, заедно со со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, ќе заминат во Будимпешта да се видат со унгарскиот премиер, Виктор Орбан.„На средбата се очекува да разговараат за прашања поврзани со актуелната политичка и економска состојба во Република Македонија, како и размена на информации на ниво на сестринските партии за правците на понатамошно делување во пресрет на престојниот Конгрес на Европската Народна Партија и изборот на новото раководство“, соопштија од партијата.

Претходна статија

ШИЛЕГОВ ГО ПРАТИ ГРУЕВСКИ НА ПЛИВАЊЕ: „ПЛИВАЈ МАЛИ!!! АУУУ МАЏАРСКА НЕМА МОРЕ“

Следна статија

СДК: МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА ЌЕ ГИ УКИНЕ НАЦИОНАЛНИТЕ ПЕНЗИИ ЗА ДОАЈЕНИТЕ И ТИТУЛАТА АМБАСАДОР НА КУЛТУРАТА

Најново од Вести