НАСКОРО ЗАПОЧНУВА НОВИОТ МАКЕДОКС, НЕ ПРОПУШТАЈТЕ!

/////

Оваа година од 16 -23 Август на добро познатата локација, во прекрасниот Куршумли ан ќе вибрираат филмски приказни на веќе не толку младиот, но исклучително квалитететен фестивал за креативен документарен филм во Македонија и пошироко – МакеДокс.

Среде, за скопјани, добро познатиот двор, во Старата турска чаршија, под отворено небо ќе можете да ја проследите овогодишната програма, проследна со работилници, перформанси и доку-муабети во вечерните часови, со добра музика и убава опуштена атмосвера.Своето постоење овој многу значаен културен настан го започнува сосема скромно во 2010 година и за неколку сезони прераснува во едно од најомилените и најпосетуваните летни случувања на скопјани. И оваа година, традиционално, МакеДокс ве кани на истата локација да уживате во овогодишната програма.Претходна статија

ИМА ЛИ ОПАСНОСТ ОД ЗАПАДНО-НИЛСКА ТРЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА?

Следна статија

ШТО Е ПОДОБРО, ДА СИ КОЊ ВО ДУБАИ ИЛИ ПАЦИЕНТ ВО СКОПЈЕ ?

Најново од Истакнато

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да

Туѓа влада

Facebook статус на Никола Димитров Новата опаковка на предлогот е апсолутно истиот непоправлив дебакл со кој