ОД ДЕНЕСКА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ОД 23 ЧАСОТ, УГОСТИТЕЛСКИТЕ ОБЈЕКТИ ЌЕ РАБОТАТ ДО 22 И 30

/

По препорака на Комисијата за заразни болести, поради намалување на новозаболените во земјава, Владата донесе одлука наместо од 21:00 часот, полицискиот час од денеска да започнува од 23:00 и да трае до 05:00 часот.

На вчерашната седница Владата донесе одлука и за измена на работно време на угостителските објекти, односно од денеска тие ќе бидат отворени до 22:30 часот и тоа само на отворените делови, тераси, на угостителските објекти, како што е утврдено со постојните мерки и наменски протоколи.

Комисијата за заразни болести дополнително предложи, а Владата на седницата прифати воведување мерка за задолжителна самоизолација (карантин) во траење од 14 дена за сите домашни и странски физички лица – патници кои пристигнуваат од Индија и Бразил заради спречување на ширење на новите соеви на болеста.Се уште остануваат во сила сите останати рестрикции со цел заштита на граѓаните од пандемијата.

Претходна статија

АМБАСАДОРОТ НА БУГАРИЈА АНГЕЛ АНГЕЛОВ СЕ ПОКЛОНИ ПРЕД ВЕЧНОТО ПОЧИВАЛИШТЕ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Следна статија

БЕСПЛАТНО САМОТЕСТИРАЊЕ ВО ГРЦИЈА

Најново од Вести