ОРОТО КОПАЧКА ПРЕТСТАВЕНО ВО ДОБРИНИШТЕ БУГАРИЈА И ДОЧЕКАНО СО БУРЕН АПЛАУЗ ОД ПУБЛИКАТА

/

Женскиот дел од ЗФГ „Копачка”, село Драмче, Делчево настапи на Меѓународниот фолклорен фестивал на танцови клубови „Шарена Стомна”, кој се одржа во Добриниште, Општина Банско, Република Бугарија, пренесува Канал 5.

На фестивалот настапија 33 музички фолклорни состави и над 600 учесници од Македонија, Грција, Србија и Бугарија кои го покажаа својот талент во фолклорно надигрување.

ЗФГ „Копачка” се претставила со изведбите „Езгија” на тапани, „Копачка” оро и оро „Ситното”, со проследен бурен аплауз од публиката.Претходна статија

ГДУ-ШТИП: ОЧЕКУВАМЕ РЕАКЦИЈА ОД МВР И КОМУНАЛНИТЕ ИНСПЕКТОРИ!

Следна статија

ЕДНО ПОВРЕДЕНО ЛИЦЕ ВО СООБРАЌАЈКА ПРЕД СОБРАНИЕ

Најново од Истакнато

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да

Туѓа влада

Facebook статус на Никола Димитров Новата опаковка на предлогот е апсолутно истиот непоправлив дебакл со кој