Папата: Чувствувам срам поради скандалот со сексуална злоупотреба во Чиле

/

Папата Франциско рече дека чувствува срам и болка поради скандалот со сексуалната злоупотреба што ја потресе католичката црква во Чиле, објави Би-би-си. Папата исто така за време на својата прва посета на Чиле побара прошка од жртвите на сексуална злоупотреба предизвикана од свештеници во католичката црква. Папата беше критикуван во Чиле за одлуката да постави бискуп што бил обвинет за прикривање сексуална злоупотреба од страна на свештеник… (Прочитајте го целиот напис овде)

Претходна статија

ВМРО-ДПМНЕ во четврток се враќа во Собрание за да го слуша Столтенберг

Следна статија

Прилепските гладијатори (ГАЛЕРИЈА)

Најново од Вести