Почнува судењето за случајот „Трезор“

//

Во Кривичниот суд Скопје 1 денеска почнува судењето за предметот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) „Трезор“ за набавка на опема за шпионирање во кој првообвинет е поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков. Според новиот распоред на судии во Кривичниот суд, предметот ќе го води судијката Џанета Бегтовиќ.

Покрај Мијалков во случајот се обвинети и поранешниот шеф на неговиот кабинет Тони Јакимовски, поранешниот помошник-министер во МВР Небојша Стајковиќ и поранешениот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски, кој е во бегство во Солун.

Тие се товарат за злоупотреба на службената положба и овластувања и предизвикување штета на Буџетот при набавката на електронско-комуникациска опрема за потребите на Петтата управа при УБК и обука за нејзино користење од фирма од Велика Британија. 

Претходна статија

Пад на цената на нафтата

Следна статија

Делови од Центар, Ѓорче Петров и Кисела Вода во вторник без струја

Најново од Вести