|

Со недели никој не знае каде е кинескиот министер за надворешни работи

Кинескиот министер за надворешни работи, Чин Ганг, нема да присуствува на дипломатски собир во Индонезија оваа недела како што се очекуваше, рекоа извори запознаени со ова прашање продолжувајќи го неговото необјаснето отсуство од јавноста повеќе од две недели.

Тројцата извори, кои побараа анонимност бидејќи не се овластени да зборуваат со медиумите, рекоа дека главниот кинески дипломат Ванг Ји ќе ја претставува земјата на состаноците во Џакарта наместо Чин.

Дипломатите од Асоцијацијата на нациите од Југоисточна Азија (АСЕАН) и Кина ќе се состанат в четврток пред самитот на источна Азија и Регионалниот форум на АСЕАН в петок.

57-годишниот Чин го презеде Министерството за надворешни работи од Ванг во декември, а последен пат беше виден во јавноста на 25 јуни во Пекинг по состанокот на официјални лица од Шри Ланка, Русија и од Виетнам. Кинеското Министерство за надворешни работи не одговори на истрагата за локацијата на Чин.

Портпаролот на министерството, Ванг Венбин, во петокот беше прашан од новинар на американскиот портал „Политико“, во кој се шпекулира дека здравствените проблеми може да се причина за отсуството на Чин. Ванг рече дека не слушнал за извештајот.

Чин требаше да се сретне со шефот на дипломатијата на Европската Унија, Жозеп Борел, во Пекинг минатата недела, но состанокот беше одложен откако Кина ја извести ЕУ дека назначувањето повеќе не е можно, изјави портпаролот на Унијата.

Ванг Ји, шефот за надворешна политика на Кинеската комунистичка партија, му поднесува извештај на Чин, кој како министер е одговорен за надворешната политика на владата.

Слични Објави