ТЕМНИТЕ ТАЈНИ НА САУДИСКА АРАБИЈА КОИ НИТУ ЕДЕН ТУРИСТ НЕ ГИ ЗНАЕ

/

Саудиска Арабија е една од најбогатите, но и една од најмистериозните земји. Ние ја поврзуваме со егзотика, топло сонце, принцови, принцези и луксузни палати. Но, што стои зад целата оваа брилијантност? Постојат неколку темни тајни кои локалното население не би сакале вие ​​да ги знаете. Прочитајте кои се тие:

 • Киносалите во Саудиска Арабија биле затворени во раните 80-ти и ако жителите сакале да гледаат филмови, тие морале да одат во Бахреин или Дубаи. Забраната за гледање холивудски филмови беше укината дури во 2018 година, а филмовите минуваат низ многу строга цензура.
 • Во Саудиска Арабија можете да купите облека од сите светски брендови и по добри цени, но постои една огромна непријатност. Во продавниците нема место за пробување и вие мора да купувате од око.
 • Во кафулињата и рестораните има две сали – за слободни и за семејни мажи. Сопругите, жените и децата воопшто, можат да бидат во салата на сејмените мажи, и никоја од нив нема право да оди во салата на слободните.
 • Луѓето на Саудиска Арабија се молат точно 5 пати на ден во одредени периоди. Тогаш таму застанува животот, затоа што е време да се свртат кон Бога и да направат кратка пауза. Дури и кафулињата, бензинските пумпи и продавниците се затворени за време на молитва.
 • До неодамна туристи не беа дозволени во земјата, освен работници за Медина и Мека.
 • До пред само неколку години од жените во Саудиска Арабија се бараше да ги покриваат лицата со шамија, дури не им беше дозволено да им се видат рацете. Ним не им беше дозволено да носат ниедна боја освен црна.
 • Прегратки и бакнежи меѓу љубовниците исто така не беа дозволени во блиското минато. Тие се сметаа за морален криминал и можеа да бидат казнети со физичка казна, пари па дури и со затвор. Во моментот, може да добиете само вербална забелешка од полициски службеник за вакви манифестации во близина на јавни места.
 • До 2018 година, Саудиска Арабија беше единствената земја во светот каде на жените им беше забрането да возат. Пред само неколку години, секоја жена во Саудиска Арабија се бараше да биде придружена од маж апсолутно насекаде, дури и кога патува со јавен превоз, кога треба да разговара со странци или на службени средби или патувања.
 • Ако одите во Саудиска Арабија, шансата да забележите принц или принцеза на улиците во некој од градовите е доста голема. Владејачката династија таму брои над 15. 000 луѓе. И дали знаевте дека околу 40% од кралското богатство на Саудиска Арабија е во женски раце?
 • Саудиска Арабија е вистинска катастрофа во однос на јавниот превоз. Населението во главниот град Ријад брои 9 милиони луѓе, а има само 6 автобуски линии.
 • Свадбите се одржуваат на исклучително чуден начин – невестата и младоженецот ја слават својата љубов одделно, дури и во различни денови. До неодамна, девојчињата кои биле сирачиња и живееле во дом не можеле да се омажат, но живееле во засолниште до крајот на животот.

Саудиска Арабија е дефинитивно интересно место со бизарни обичаи. Дали би живееле таму?

Претходна статија

ШТО МОЖЕ ДА Ѝ СЕ СЛУЧИ НА ЕДНА ЖЕНА ВО ЗАТВОРИТЕ ЗА НЕУСПЕШНИ БЕГАЛЦИ ВО СЕВЕРНА КОРЕЈА

Следна статија

ПЕТАР КОЛЕВ СО ЧЕСТИТКА ЗА КУРБАН БАЈРАМ

Најново од Истакнато

(Видео) Мајор од ОЗНА од кратовското село Филиповци раскажува за времето после 6 април 1941 г.: Германците дојдоа и си заминаа, Бугарите не вршеа убиства и малтретирања, партизаните ги знаевме како шумкари

„Населението кај нас нема претрпено многу страдање после 6 април 1941 година. Германците дојдоа во Македонија,