ТУРСКАТА МОРНАРИЦА ЌЕ ВЕЖБА „ГАЃАЊЕ ВО ЦЕЛИ“ ВО МЕДИТЕРАНОТ ПО СПОРЕН ДОГОВОР МЕЃУ АТИНА И КАЈРО

//

„Турската морнарица предупредува дека „турските воени бродови ќе изведуваат вежби со пукање во медитеранските води на Турција крај брегот на Анталија на 10-11 август годинава“, стои во објава на турската воена морнарица.

Соопштението доаѓа по потпишувањето на договорот меѓу Грција и Египет за обележување на нивните ексклузивни зони, за кои Анкара смета дека опфаќаат регион на турскиот континентален гребен.

Според Анкара, договорот потпишан вчера меѓу Атина и Каиро за заедничка економска зона на Медитеранот е провокативен и има за цел да ја отстрани Турција од источниот медитерански регион.Претходно, турското Министерство за надворешни работи издаде соопштение во кое се вели дека смета дека потпишаниот договор меѓу Грција и Египет за демаркација на нивните економски зони е невалиден.Претходна статија

ГРЧКАТА АВИОКОМПАНИЈА АEGEAN ГИ ПРЕКИНА ЛЕТОВИТЕ ЗА СКОПЈЕ

Следна статија

ГОЛЕМ ТОВАР СО ОПАСНО ЗЕМЈОДЕЛСКО ЃУБРИВО ПОТЕНЦИЈАЛНА ПРИЧИНА ЗА ТРАГЕДИЈАТА ВО БЕЈРУТ

Најново од Вести