УТРЕ ГРЦИТЕ СО ПРОТЕСТИ ЌЕ ГО „БРАНАТ“ ИМЕТО МАКЕДОНИЈА ОД „СКОПЈАНИТЕ“

//

Утре во неколку грчки градови ќе се одржат големи протести во врска со можното решение за проблемот што Грција го има со нашето име. Пораките од митинзите треба да покажат дека жителите на грчката провинција Македонија се „во состојба на алармирање” во врска со преговорите меѓу владите на Грција и на Македонија, велат организаторите, објави Катимерини. Тие посочуваат дека уживаат поддршката кај локалните црковни и општински функционери. Организаторите инсистираат дека зборот „Македонија“ никако не треба да биде вклучен во името на нашата земја.

 Претходна статија

ГДУ: ДОДЕКА НЕМА РЕАЛНИ МЕРКИ ПРОТИВ СУДИИ И ОБВИНИТЕЛИ, НЕМА ДА ИМА И РЕФОРМИ ВО СУДСТВОТО

Следна статија

АМАБСАДОРОТ НА САД, ЏЕС БЕЈЛИ И МИНИСТЕРОТ ЗА КУЛТУРА АСАФ АДЕМИ ГО ОТВОРИЈА СИМПОЗИУМОТ ЗА МЕНАЏМЕНТ ВО КУЛТУРАТА

Најново од Вести