ЗАЕВ: МИСЛАМ ДЕКА ТРЕБА ДА ПОЧЕКАМЕ ДА ПОМИНАТ ИЗБОРИТЕ ВО БУГАРИЈА

Премиерот Зоран Заев во денешното гостување на радио Канал 77 рече дека е извесно дека до крајот на годината Македонија нема да ги почне преговорите со ЕУ.

loading...

-Имаме уште малку време и простор, меѓутоа извесно е дека Бугарија месецов пак ќе стави вето.  Мислам дека треба да почекаме да им поминат изборите во март, да размислуваат со трезвена глава. Да го немаат тој притисок од избори. На пролет да се решава прашањето, смета Заев.

Тој најави свикување лидерска средба откако ќе разврши ова поглавје од преговорите со Бугаријаloading...

-Веднаш штом завршат преговорите со Бугарија, ова поглавје на разговори, успешно или неуспешно, јас ќе свикам лидерска средба. Никаде во Европа не се прават лидерски средби во ек на разговори, вели Заев.