Лагард: Пензиите во Грција се многу големи

//

Директорот на ММФ, Кристин Лагард, рече дека пензиите во Грција се многу поголеми од просекот
за ЕУ.
“Пензиите се преголеми и Грците треба да се справат со тоа. Намалувањето на постојните пензии е
тешка политичка задача “, рече Лагард.
Денеска таа во рамките на Светскиот економски форум во Давос ќе се состане  со грчкиот премиер
Алексис Ципрас. Најверојатно тема на нивниот разговор ќе биде токму прашањето за пензиите и дали Фондот е подготвен да интервенира во програмата за спасување на Грција.Претходна статија

На Клиниката за траумaтологија починало 15 годишно момче при операција на колено

Следна статија

Конте даде краток и јасен одговор на прашањето за Џеко

Најново од Вести