„ЊУЈОРК ТАЈМС“: НЕМА МИКРОЧИП ВО ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОВИД-19

Во вакцината против Ковид-19 на американската компанија „Фајзер“ и германската „БиоНТек“, нема микрочип, напиша денеска влијателниот американски весник „Њујорк тајмс“, пренесува Независен.

loading...

Вакцината на „Фајзер“ и „БиоНТек“ содржи 10 состојки.

Активната состојка е молекула, наречена РНК или mRNA, која содржи генетски упатства за коронавирусен протеин наречен Спајк. Ги „упатува“ човечките клетки да произведат Спајк. Ова му помага на телото да научи една од карактеристиките на вирусот, така што ќе може да се препознае и уништи ако се обиде да предизвика инфекција.loading...

Целиот напис прочитајте го овде.

Извор: Независен