(ВИДЕО) Преку ARENDOO до Варна и плажите наградени со „Сино знаме“ – симбол на чиста и еколошка средина

/

Варна е најголемиот црноморски град во Бугарија и трет по големина во земјата. Се наоѓа во северноисточна Бугарија. Варна е град-пристаниште со над 330.000 жители. Поради развиениот морски туризам, големиот број на хотели, како и дворецот Евксиноград, којшто е седиште на владата и претседателот на Бугарија за време на летните месеци, Варна се смета за „приморскиот главен град на Бугарија“. Варна се распростира на околу 105 квадратни километри и е административен центар на Варненската област и општината Варна.

Варна е центар на повеќе културни проекти, меѓу кои се и фестивалот „Варнско лето“ и филмскиот фестивал „Љубовта е лудост“. Во Варна се наоѓа и археолошки музеј во кој се изложени најстарите откриени златни предмети во светот. Тој е и балнеолошки курорт и туристичко-рекреативен центар.

На територијата на Варна се наоѓаат едни од најубавите плажи во Бугарија – огромни златни песочни плажи, зелена свежина, чисто море и разновидни одморалишта и области, рекреативни области и места за тотална релаксација. Тука секој го наоѓа својот рај – и семејства со деца, и млади луѓе кои бараат забава, и љубители на природата кои претпочитаат тивок и мирен одмор.

Важно е да се знае дека кампувањето, палењето оган и поставувањето шатори на плажите не е дозволено со бугарскиот закон и подлежи на санкции.

Брегот на Црното Море во Варна нуди бројни можности за рекреација и забава – широките крајбрежја со должина од 32 километри, вклучуваат над 22 плажи, од кои некои се наградени со „Сино знаме“ – симбол на чиста и еколошка средина. Една од најпознатите плажи во регионот со блага и топла клима се оние на „Златните песоци“ и „Свети Константин и Елена“.

Првото морско одморалиште во Бугарија „Св. Константин и Елена “е познато пред повеќе од еден век по прекрасните морски пејзажи и прекрасната природа. Дури и денес привлекува со својот живописен брег, пријатните плажи, свежиот воздух и дава здравје и убавина преку моќта на морето и минералните извори со кои е богат комплексот.

Златните песоци се наоѓаат 16 километри северно од морскиот главен град Варна, во ладната шума на истоимениот природен парк, многу блиску до златната песочна плажа. Името на одморалиштето е елоквентно само по себе. Легендата вели дека пиратите од Црното Море закопале прекрасно златно богатство на брегот на денешното одморалиште. Сепак, морето се одмаздило за злото на разбојниците, претворајќи го златниот накит и парите во прекрасен ситен златен песок…Дали сакате да уживате во романтично изгрејсонце или зајдисонце на плажа, да одите на риболов или да бидете што е можно поблиску до плажата? Без разлика дали станува збор за релаксација, пливање и пешачење или изградба на песочни замоци – најубавите плажи во Варна нудат нешто за секој вкус.

Затоа, брзо спакувајте го багажот – крпи, костими за капење, влечки, но не заборавајте крема за сончање и одберете ја вашата плажа за одмор во Варна.

И после сето ова, вашиот одмор може да започне!

Ако ова лето вашиот избор е Варна и областа околу Варна, илјадници вили, соби и апартмани можете да најдете на платформата Arendoo , oфицијалната facebook страна на Arendoo.mk или facebook групата Ајде да патуваме! Туристички понуди за хотели, мотели, апартмани, соби…

Претходна статија

Бугарскиот премиер Јанев ќе се сретне со пожарникарите што ги гасеа пожарите кај нас

Следна статија

Проф. Топалов: Белград го кочи влезот на РС Македонија во ЕУ

Најново од Истакнато